Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Antalya Yeni İlçeleri Belirlendi

Bakanlar kurulu toplantısı sonucu alınan kararlardan bir taneside yeni ilçelerin belirlenmesi oldu.

Aralarında Antalyanında yer aldığı bazi illerde yeni ilçeler kurulması kararlaştırıldı. İmzaya açılan ikinci tasarı ise Büyükşehir belediyeleri sınırları içinde yeni ilçe kurulması tasarısıdır. Bu kanun tasarısı yasalaştığı takdirde. Bu kanun tasarısı yasalaştığı 2001 yüzbir belediye kalacaktır. Bu kanun onaylanırsa ciddi bir azalma söz konusu olacaktır. Tasarı üzerinde uzun bir değerlendirme yapıldı.

Bir kaç gün içinde TBMM’ne gönderilecek. Bu kanun tasarısı içinde büyükşehir sınırları ilçesinde 42 yeni ilçe kurulacak. İlk kademe belediyesi statüsü ortadan kalkmaktadır. bu belediyelerden 34’ü ilçe olacak. Bazıları mahalle statüsünde kalacak. İstanbul’da Eminönü İlçesi’de Fatih ilçesine dahil edilmektedir.

Adana
Çukurova,
Sarıçam,

Ankara
Pursaklar,

Antalya Merkez ilçe,
Aksu,
Döşemealtı,
Kepez,
Konyaaltı,
Muratpaşa

Diyarbakır 4 ilçe:
Bağlar,
Kayapınar,
Su,
Yenişehir

Ankara
Pursaklar,

Kocaeli 6 ilçe:
Çayırova,
Başiskele,
Darıca,
Dilovası,
İzmit Kartepe

İstanbul 8 ilçe:
Arnavutköy,
Ataşehir,
Başakşehir,
Beylikdüzü,
Çekmeköy,
Esenyurt,
Sancaktepe,
Sultangazi

İzmir 2 ilçe:
Bayraklı,
Karabağlar,

Mersin 3 ilçe:
Akdeniz
Toroslar,
Yenişehir,

Sakarya 4 ilçe:
Adapazarı,
Arifiye,
Erenler,
Serdivan

Samsun 3 ilçe:
Atakum,
Canik
İlkadım

Erzurum 2 ilçe:
Palandöken ve
Yakutiye

Eskişehir 2 ilçe:
Odunpazarı ve
Tepebaşı

Son yapılan nüfus kayıt sistemine göre 863 belde belediyesinin nüfusu 2000’in altına düşmüş oldu. Daha önceden idari bir madde ile kapatılacak olan belde belediyeleri şimdi bir yasa ile kapatılmış olacak.
Belediyelerdeki hizmetler nasıl olacak. Personel nasıl olacak. Bu belediyeler ilk yerel seçime kadar devam edecek.

Belde belediyelerindeki hizmetler İl özel idaleri ve köye hizmet götürme birlikleri çevresinde götürlümye çalışılacak. Personel tüm özlük haklarını muhafaza etmektedir. İhtiyaç olan yerlerde çalışmasını sürdüreceklerdir. Belediye statüsünü kaybedecek yerlerin diğer kamu kuruluşlarına 200 trilyon Lira borcu bulunmaktadır. Bu belediyelerin büyük bölümü personelinin maaşını ödeyemez hale gelmiştir.

Önceki yıllarda Nisan ve Ağustos ayında çiftçilere yapılan mazot yardımının öne alınması konusu ele alındı. Ödeme Mart ayında yapılacak. Çiftçilere hayvancılık hububat çayda desteklemelerin öne çekilmesi konusunda ilgili bakanlıklara talimat verilmiştir.

Yorum yazabilirsiniz