Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Antalya yerel seçimler

29 Mart Pazar günü Antalya’nın 19 ilçesinde bulunan 1 milyon 290 bin seçmen oy kullanmak için sandık başına gidiyor. Bu oylarla il genelinde 94 belediye başkanı ve bu belediyelerde yer alacak 987 meclis üyesi 5 yıl boyunca görev yapmak üzere seçilecek. Sabah saat 08:00’da başlayacak oy verme işlemi aynı gün akşam saat 17:00’da sona erecek. Büyükşehirlerde oturan seçmenler, il genel meclisi üyeliği, Büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve mahalle muhtarlığı için oy kullanacak.

Seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler, T.C Kimlik Numarası taşıyan kimlik belgeleri ( Nüfus cüzdanı, Ehliyet, Evlenme cüzdanı, pasaport) ile oylarını kullanabilecek.

HANGİ PUSULA HANGİ ZARFA

Birleşik oy pusulaları, kullanılacağı her seçim ve her seçim çevresi için ayrı ayrı hazırlandı.

Oy pusulalarından turuncu renkli olanlar il genel meclisi, mavi renkli olanlar belediye başkanlığı, sarı renkli olanlar belediye meclisi, beyaz renkli olanlar ise büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılacak.  Belediye seçimlerinde mavi, il genel meclisi üyelikleri seçiminde turuncu, mahalle ve köy seçimlerinde mor renkli oy zarfları kullanılacak.

PARMAK BOYAMA YOK

298 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle, daha önceki seçimlerde uygulanan seçmenlerin parmaklarının boyanması uygulamasından vazgeçilerek, T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeyle oy kullanma rahatlığı getirildi. Bu nedenle vatandaşlar, üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı veya T.C Kimlik Numarası bulunan resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, sarı basın kartı, askeri kimlikler ve hologramlı öğrenci kimlikleri gibi belgelerle de oy kullanabilecek. Üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeye sahip olmayan vatandaşlar ise nüfus dairelerinden aldıkları ”nüfus kayıt örneği”ni geçerli kimlikleriyle birlikte ibraz etmeleri halinde oy verebilecek.

Seçimlerin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla YSK’ca belirlenen yasaklara göre, yarın sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak.  Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

İl Genel Meclisi

Pazar günkü seçimde Antalya İl Genel Meclisi’nin 75 üyesi de belirlenecek.  En fazla üye çıkaracak ilçeler 8’er kişiyle Muratpaşa ve Kepez Belediyesi olacak. İl Genel Meclisi’ne Alanya 6, Serik 5, Konyaaltı ve Kumluca 4’er üye gönderecek. İl Genel Meclisi’nde 3 üye ile temsil edilecek ilçeler Döşemealtı, Korkuteli, Kemer, Finike, Kaş Elmalı ve Gazipaşa olurken Akseki, İbradı, Gündoğmuş ve Demre’den 2’şer üye çıkacak

yesel secimler

yesel secimler

Yorum yazabilirsiniz