Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Antalya’ya hızlı tren projesi

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü hızlı tren hatlarının yapımına 2008 yılında başlanacağını belirtti. Demiryolu ulaşımını geliştirme hedefi doğrultusunda, önümüzdeki yıl içerisinde Antalya’nında bulunduğu 6 güzergahta hızlı demiryolu inşaatı sürdürülecek.

Ankara-İstanbul hızlı tren projesi sürdürülürken Ankara-Sivas, Ankara-İzmir, Ankara-Konya, Sivas-Kars ve Halkalı-Bulgaristan hızlı tren projelerine işlerlik kazandırılacak. Devlet Demiryollarının fizibilite etütleri ve etüd projelerini ihale ettiği projeler arasında Eskişehir-Antalya arasına hızlı demiryolu yapılması da bulunuyor. Eskişehir-Antalya projesiyle de Antalya, Ankara’ya Eskişehir üzerinden hızlı trenle bağlanacak.

Devlet Demiryolları, yolcu ve yük taşımacılığına büyük katkılar sağlayacak Bandırma-İzmir, Konya-Mersin, Bandırma-Bursa-Osmaneli, Kayseri-Şefaatli ve Şanlıurfa-Mürşitpınar, Çarşamba-Terme-Ünye demiryolu hatlarının fizibilite etütleri ve etüt projelerini de ihale etti.

Kırşehir, Nevşehir, Tokat, Şanlıurfa, Bartın, Aydın illeriyle Güllük, Karasu ve Bartın limanlarının mevcut demiryoluna bağlantılarının sağlanması amacıyla yapılan etüt ve proje çalışmalarının da 2007 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Yorum yazabilirsiniz