Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Balikciliga yeni kanunlar getiriliyor. Amator balikcilara para cezasi yolda

Balıkçılığa da AB standardı geliyor. Hükümet, Su Ürünleri Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıyı TBMM’ye gönderdi. Tasarı yasalaşırsa, Boğaz dahil deniz, göl ve ırmak kenarlarında izinsiz olta atılıp balık tutulamayacak.

Hafta sonlarında oltayı kapıp deniz, göl, ırmak kenarlarına inenleri ve tabii profesyonel anlamda balıkçılık yapan vatandaşlarımızı uyarıyoruz…

Su Ürünleri Yasası’nda AB’ye uyum sağlamak amacıyla değişikliğe gidiliyor. Hükümet, değişiklik öngören tasarıyı TBMM’ye gönderdi. Yasalaşması ile özellikle İstanbul’da Boğaz’da görmeye alışık olduğumuz balık tutma sefası bitiyor.

100 YTL CEZA

Profesyonel ve hobi olarak balıkçılık yapan vatandaşlar ceplerinde izin kağıdı bulunmadan hiçbir yerde olta atamayacak. İzin belgesi olmadığı halde balık avlayan vatandaşlar 100 YTL para cezası ödemek zorunda kalacak. Türk karasuları ve iç denizlerinde yabancı ülke vatandaşlarının balık avcılığı yapamayacağına ilişkin hükmün de yasadan çıkarılması öngörülüyor.

Yabancı karasularında avlanacak gemiler, ilgili bakanlıktan izin alacak. Balıkçıların kurallara uyup uymadığı uydulardan takip edilecek. Şu anki yasada, “Yunus avcılığını teşvik için Tarım Bakanlığı tüfek ve fişek verir” hükmü bulunuyor. Bu madde de değiştirilecek. Yunus avı yasaklanacak.

Yorum yazabilirsiniz