Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Turizm Kış Mevsimine Çözüm Arıyor

‘Turizmin başkenti” olarak anılan Antalya, bu ünvanını kış aylarında İstanbul’a kaptırıyor. Yaz aylarında Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 38’i Antalya’ya gelirken, kış aylarında bu oran yüzde 14’e düşüyor. Kış turistlerinin büyük bölümü İstanbul’u tercih ediyor. Antalya’nın kış destinasyonlarını geliştirilmesi için çare arayışları sürerken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen’den bu konuda öneriler geldi. Özgen, Kaleiçi’ne ve tanıtıma dikkat çekti.

500 bin kişilik turistik yatak kapasitesi olan Antalya’nın turizm potansiyeli çoğu ülkeden bile daha fazla… Örneğin Mısır’ın tamamında bile bu kadar yatak kapasitesi yok. Özellikle geçtiğimiz yaz sezonunda tüm turistik tesisler yüzde 100’e varan doluluk oranlarıyla çalıştı. Ancak kış aylarında turist rakamı 10’da bir seviyesine düşüyor. Bu aşamada turizm çevreleri Antalya’nın kış destinasyonlarını geliştirmek ve otelleri kışın da doldurmak için çareler arıyor. Başbakan Erdoğan geçtiğimiz haftaki Antalya ziyaretinde bu konuya değinmiş ve uluslarası toplantıları Antalya’ya kaydıracaklarını söylemişti.
Rakamlara bakınca Antalya’nın ”turizm başkenti” ünvanın kış aylarında korumadığı görülüyor. Çünkü yaz aylarında Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 38’i Antalya’ya gelirken, kış aylarında bu oran yüzde 14’e düşüyor. Kışın gelen turistlerin çoğu İstanbul’u tercih ediyor. Bunda uluslarası toplantıların çoğunluğunu İstanbul’ta yapılması rol oynuyor. Turizm çevreleri kongre turizmi başta olmak üzere kentin kış destinasyonlarını geliştirmek için çalışıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen’i kış turizminde Kaleiçi’nin önemine dikkat çekti.
Kemal Özgen, Amtalya’nın yeni turizm açılımları yaparken uluslararası turizm fuarlarını da iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

kaynak

Yorum yazabilirsiniz