Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Yabancilara En Fazla Arazi Satışı Antalyada

Hazine Müsteşarlığı verilerine göre, yabancılar 2003’te 998 milyon dolarlık taşınmaz alırken, bu rakam 2004’te 1 milyar 343 milyon dolara ulaştı. Yabancılar, Türkiye’de 2005’te 1 milyar 841 milyon, 2006’da 2 milyar 922 milyon, geçen yıl da 2 milyar 952 milyon dolarlık taşınmaz satın aldı.

Yabancı Gerçek Kişilerin Türkiye Geneli İstatistik Raporu’na göre, 70 ülkenin vatandaşları gayrimenkul satın aldı. Türkiye’de gayrimenkul satın alan yabancılar daha çok İstanbul ve Antalya’yı tercih ediyor.

Yabancılara satılan taşınmazların alan olarak yaklaşık yarısı bu iki ilde bulunuyor. Bu illeri Bursa, İzmir, Muğla, Hatay, Aydın ve Mersin  izliyor.

1 Yorum

  1. ertac arslan dedi ki:

    Yabancılara tabiki mülk satışı olmalı ama belli sınır çerçevesinde.Bence konut edinme hakkı belli sayıya kadar mutlaka olmalıdır.Ama arazi satışı çok hassas dengelere oturmuş.bundada keskin sınırlar olmalı.iş amaçlı alınan arazilerde işin uygulamaya konulup konulmadığı takip edilmeli .vetahmini gerekli arazi tespiti yapılmalıdır.hassas noktalar kapsam alanı dışında tutulmalı.(sınır bölgeler gibi).ve denge siyaseti uygulanmalıdır.

Yorum yazabilirsiniz