Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Kaş Havalimanına onay.

Uzun süredir tartışmaları süren Kaş Havalimanı Projesinde sona gelindi.

Antalya Kaş’a yeni havalimanı geliyor. Proje için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onay çıktı. Kaş Havalimanı, Türkiye’nin bu alanda tecrübeli 2 dev grubu Limak Holding ile IC Holding’i harekete geçirdi

Sabah’ın haberine göre, Antalya’nın batısına yapılacak Kaş Havalimanı’nın ihalesinin hangi modelle yapılacağı ise henüz netlik kazanmadı. Ancak konuya yakın kaynaklara göre yap-işlet-devret modeliyle yapılma olasılığı hayli yüksek. Henüz proje aşamasındaki havalimanının yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermesi ve Antalya ekonomisine yılda 2 milyar dolarlık katkı yapması planlanıyor.

Bilindiği gibi Kaş bölgesine en yakın hava limanları arasında,

Dalaman Havalimanı Kaş arası mesafe 150km, Yolculuk süresi ise 2 saat 10 dakika

Antalya Havalimanı Kaş arası mesafe 200 km, Yolculuk süresi ise 3 saat biliniyor.

Edinilen bilgilere göre havalimanının yeri kesinleşti. Kaş-Demre bölgesinin Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı’na ise 190 kilometre uzağında yer alacak proje, finike’ye çok yakın konumda yer alıyor. Havalimanının gelişmeye müsait olacak şekilde planlanması için çalışmaların titizlikle yürütüldüğü açıklandı.

Diğer taraftan Kaş bölgesine yapılacak yeni havalimanının doğal tahribata neden olacağı durum ile alakalı karşıt görüşlerinde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu konuda bölgedeki faal sivil toplum kuruluşları adına görüşlerini sunan Kadriye Hacımusaoğlu şunları dile getirmişti. “Havaalanı için seçilen 6387 dönümlük orman parseli içinde biri direkt pist alanı üzerinde 70 dönüm olmak üzere 4 adet tescilli SİT alanı mevcuttur. Phellos Antik Kenti’nin hemen yanında yer alan proje alanı, Likya Orkidelerini koruma alanına da çok yakın bir noktadadır. Likya Yolu yürüyüş parkurları yine bu hattan geçmektedir. Uçakların iniş kalkış koridoru Kaş Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi üzerinde kuş uçuşu uzaklığı 8.5 kilometredir. Havaalanına bağlantı yolları ve yapılacak duble yollarla orman ve yeşil alan tahrip olacak, ekolojik denge bozulacaktır.”

 

Yorum yazabilirsiniz