Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Patara turizmde büyük ilgi çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bir grup senatörün, Amerikan demokrasinin kaynağı olarak Patara’yı gösterdiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ABD Senatosu’nda bir grup senatörün, Amerikan demokrasinin kaynağı olarak Patara’yı gösterme konusunda özel çalışması olduğunu bildirdi.
Bakan Günay, Antalya’nın Kaş ilçesinde, Belediye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çukurbağ Yarımadası’nda yapımı tamamlanan arıtma tesisinin açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Günay, Kaş’ın önemli bir medeniyetin merkezi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Likya, dünya üzerinde özel medeniyetlerden birisidir. 20 yıldır bu bölgeye tatile geliyorum, kendimi bir Likyalı gibi görüyorum. Kekova’yı, Kaş’ı görmediğim sene bana eksik geliyor. Bu ‘Işık ülkesi’ denen Likya gerçekten çok özel. Buranın bir özelliği var, burası tarihteki ilk demokrasilerden birisi. Atina demokrasisini tüm dünya biliyor. Ne yazık ki biz, kendi malını yeteri kadar pazarlayamayan bir milletiz. Bunu Amerikalılar keşfetti. ABD Senatosu’nda, Amerikan demokrasinin beşiği, kaynağı olarak Patara’yı gösterme konusunda bir grup senatörün özel çalışması var. Bunu TBMM’nin de özümsemesi gerekiyor. Demokrasinin kökünün Anadolu topraklarında olduğunun anlatılması, dünya açısından özel bir önem taşıyacaktır.”
Kaş’ın kendine has manzarasını bozmayacak yapılaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Günay, şöyle konuştu:
“Bu konuda yetkili herkesten rica ediyorum. Bu güzel coğrafyaya kıymayalım, kıyılmasına müsaade etmeyelim. Çirkin yapılaşma bugün yapana kar getirebilir, ama bizim geleceğimizi tehdit ediyor. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en güzel mirasın katledilmesine göz yummayalım.”

Antalya’nın doğusunun herşey dahil turizmle ön plana çıktığının altını çizen Günay, “Antalya’nın batı bölümünde, doğu bölgesinde olduğu gibi herşey dahil turizmciliği olmayacak. Bu tarafta daha butik, daha sunumu özel bir turizm geliştirmeye çalışalım. Finike ile Kaş arasının da turizm bölgesi ilan edilmesi konusunda bakanlığımızın çalışması var. Ama burayı, devasa otellerin yeşili katlettiği, doğayı kirlettiği yatırımlara açmayalım. Buraya gelenin kıymetini bileceği, herşey dahille doğamızı ucuza kirleteceği bir yer değil, ören yerleriyle halkın arasına girerek daha çok gelir bırakacağı turizm kapasitesine kavuşturmaya çalışalım” dedi. Geçen ay sonu itibariyle Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının geçen yılların 12 ay toplamını yakaladığına dikkati çeken Ertuğrul Günay, yıl sonuna kadar da 22 milyon turistin Türkiye’ye girmiş olacağını, toplamda da 20 milyar dolar gelir beklendiğini ifade etti. Günay, şunları söyledi:
“Bence 50 milyon turist gelip, 30 milyar dolar gelir sağlanacaksa bu olmaz. Bence 40 milyon turist, 40 milyar dolar gelir elde edebileceğimiz altyapıyı kurmak zorundayız. Şu anda maalesef Türkiye ucuza kirletiliyor. Bizim derdimiz, hem ülkemize daha fazla sayıda turist gelsin, hem de daha fazla gelir bıraksınlar. Bunun sağlanması için öncelikle Türkiye’deki huzur ve güven ortamının sürmesine ve Türkiye’nin doğasına, tarihine kıskançlıkla sahip çıkılmasına ihtiyaç vardır.”
Kaş, Kalkan ve Kekova’nın turizm altyapısının ciddi bir şekilde yapılandırılmasının önemini bildiğini ifade eden Bakan Günay, bu bölgeye insanların gelişini kolaylaştırmak gerektiğini söyledi.

Yorum yazabilirsiniz