Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

TBMM Başkanından Patara ziyareti

Mehmet Ali Şahin Patara

Mehmet Ali Şahin Patara

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Patara antik kentinde ortaya çıkarılan Likya Birliği Parlamento Binası kazı alanında incelemelerde bulundu.

“insanlık tarihinin en eski demokratik parlamentosunun topraklarımızda bulunuyor olması ve onu ortaya çıkarmanın güzel bir şey olduğunu” ifade eden TBMM Bakanı Şahin bölgede yürütülen kazı çalışmaları ile ilgili Akdeniz Üniversitesi profesörlerinden Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve Prof.Dr. Taner Korkut’tan bilgi aldı. 02/09 sabah saatlerinde Antalya’ya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin, meclisin açılışının 90’ıncı yıl kutlamaları çerçevesinde dünya parlamentoları başkanlarının ağırlanacağı Likya Birliği’nin başkenti Patara’daki insanlık tarihinin en eski demokratik parlamento binasında incelemelerde bulundu. TBMM ve Akdeniz Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarını inceleyen Şahin, antik kent Patara’ya helikopterle geldi. Şahin’e gezisinde Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, AK Parti Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İbreç de eşlik etti.

Likya Meclis Başkanı tahtının meclis sıralarının ortasında olmasını önce garipseyen Şahin, şöyle konuştu:

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaklaşık bir yıl önce burayı TBMM’ye tahsis etti. TBMM de valilik ve kaymakamlığımızla M.Ö. 2 yüzyıla ait tarihi antik kenti ve bu meclisi ortaya çıkarmaya çalışıyor. Amacımız, TBMM’nin açılışının 90’ıncı yıldönümünde bir takım etkinlikle yapacağız. Hesaplarımız tutar, çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ederse 90’ıncı yılda burada uluslararası bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz. Belki dünya parlamentolarının başkanları buraya davet edilecek.

Anadolu coğrafyasının baştan başa medeniyetlere beşiklik yapmış bir coğrafya olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi: “Özellikle Akdeniz kuşağı tarihin en eski medeniyetlerinin burada kurulduğunu bize gösteriyor. Bu bir zenginliktir. Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elinde bulunduğu bir zenginliktir. Bu zenginliği diğer ülkelerle, insanlık alemiyle paylaşmanın son derece güzel bir açılım olacağını düşünüyorum. Bu dünyada Türkiye’yi daha güçlü hale getirir. Daha ilgiyle takip edilen bir ülke haline getirir.”

1 Yorum

  1. duygu saylam dedi ki:

    Ne mutlu bize !

Yorum yazabilirsiniz