Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Akdeniz’de zehirli deniz anası uyarısı

Deniz anası akdeniz

Deniz anası akdeniz

Son zamanlarda Akdeniz sularında görülmeye başlanan zehirli deniz anası ile ilgili olarak tüm tatilcileri ilgilendiren bir haber Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden duyuruldu. Bahsedilen açıklamada, Akdeniz kıyılarında son günlerde yoğun biçimde görülen denizanalarının, Su Ürünleri Fakültesi tarafından incelendiği ve Süveyş Kanalı aracılığıyla Kızıldeniz’den geldiği düşünülen denizanalarının ”Rhopilema Nomadica” türü olduğunun saptandığı belirtildi.

Genellikle haziran ve eylül ayları arasında görülen denizanalarının çok hızlı bir şekilde çoğalma yeteneğine sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”Yakıcı kapsülleri olması nedeniyle bu türle temas edildiğinde insanlarda yangı, kaşıntı, deride kızarıklık ve su toplama gibi klinik etkilere neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için yüzücülerin, dalgıçların ve balıkçıların dikkatli olamaları ve denizanasıyla temastan kaçınmaları gerekir. Ayrıca zehirlenmelere karşı alerjisi olanlarda, daha ciddi klinik vakalar görülebilir. Özellikle küçük çocukların kıyılara vurmuş denizanalarına elle temas etmemeleri, temas etmişlerse, ellerini vücutlarına ve gözlerine sürmemeleri gerekir.”

Açıklamada, zehirli denizanalarıyla temas edilmesi durumunda, denizanasındaki yakıcı kapsül hücrelerinin patladığı ve zehrin deriye bulaşmasıyla yanma ve kaşıntının başlayacağı belirtilerek, denizanasıyla temas edilen yerlerin kesinlikle kaşınmaması ve ovulmaması, yanan yerlerin tatlı suyla yıkanması, temas edilen bölgenin de amonyaklı su ya da sirkeyle silinmesi tavsiye edildi.

Konu ile ilgili incelemeleri yapan AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Cengiz Deval da plajlarda geniş gözlü ağlarla koruma bantları oluşturularak bu bantlara takılan denizanalarının toplanarak uzaklaştırılabileceğini ifade etti.

1 Yorum

  1. özay nefer dedi ki:

    05 06 2010 antalyada da lara tarafında balık tutarken bir kac tane deniz anasına rast geldim deniz anaları son günlerde cogaldılar aklım da biyolojik bir savaş daha diye yorumladım acaba israil bize turizim zayıflasın diye böyle bir şey yapar mı ve deniz anaları cok ciddi hastalık yapıyor mu cv p için şimdiden tşk…

Yorum yazabilirsiniz