- Kalkan Haber, Antalya, Kaş, Patara, Ova, Kınık, Yeşilköy, güncel haberleri. - https://www.likyahaber.com -

Bezirgan Köyüne Açılması Planlanan Taş Ocağına İsyan

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Bezirgan köyünde açılmak istenen taş ocağı köylüleri isyan ettirdi.

bezirgan [1]Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Bezirgan köyü, tarihi ve doğal dokusuyla her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlıyor. ÇEKÜL VAKFI tarafından ‘Örnek Köy Yerleşmesi’ ilan edilen Bezirgan’da turizmin yanında badem, ceviz, susam ve buğday tarımı da köylülerin önemli geçim kaynakları arasında. Ancak Kalkan’ın yaylası konumunda bulunan Bezirganlıların başı bugünlerde köyün yanı başında açılmak istenen taş ocağıyla dertte.

RUHSAT VERİLEN ALANDA TARİHİ KALINTILAR BULUNDU

Özçelikler Demir San. Tic. Tur. Yat ve İşl. A.Ş adlı özel bir şirket tarafından Bezirgan’ın kuzey batısında yaklaşık 130 hektar alanda açılmak istenen taş ocağına karşı çıkan köylüler, ruhsat verilen bölgede sit alanı olduğu iddiasıyla Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurdu. Bunun üzerine Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları bölgede inceleme yaptı. Kurul uzmanları, kısmen taş ocağıyla ilgili ruhsat sahası içerisinde yapı kalıntılarının bulunduğunu tespit etti. Ardından hazırlanan raporu değerlendiren Koruma Kurulu, 21 Ocak 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, taş ocağı açılmak istenen bölgenin, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen antik yerleşimler ve tarihi yol ile 2012 yılında “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilen tahıl ambarlarının koruma sınırına oldukça yakın olduğunu belirterek bu alanları olumsuz etkileyecek bir uygulamada bulunulmaması yönünde tavsiye kararı aldı.

KORUMA KURULU ‘SİT ALANLARI ZARAR GÖRECEK’ DEDİ

Taş ocağı faaliyetleri sırasında yapılacak patlatma, pasa dökümü ve nakliye gibi uygulamaların sit alanlarına verebileceği zararların dikkate alınması gerektiğinin altı çizilen Kurul kararında, tescilli sit alanları, tahıl ambarları ile antik yol güzergâhı koruma alanına her hangi bir fiziki müdahalede bulunulmaması yönünde ilgili kurumlarca gerekli önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi.

KÖYLÜLER TAŞ OCAĞININ İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI

Kurul kararının ardından taş ocağı ruhsatının iptali istemiyle Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açan Bezirgan köylüleri, bütün köy halkının imzasını taşıyan itiraz dilekçesini de mahkemeye sundular.

bezirgan koyu tas ocagi [2]

ÖRNEK KÖY İLAN EDİLDİ

Tarihi ve doğal dokusuyla her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlayan Bezirgan köyü, Çekül Vakfı tarafından Örnek Köy Yerleşmesi ilan edilmişti. Turizmin yanında badem, ceviz, susam ve buğday gibi tarım ürünleri ile köylülere önemli geçim kaynağı sağlayan köye taş ocağı yapılacağını duyan köylüler isyan etti.

KÖY ÇOBANI İŞ MAKİNESİ GEÇEMESİN DİYE YOLA BARİKAT KURDU

Taş ocağı ruhsatı verilen bölgede çobanlıkla uğraşan Sadık Duman ise, girişim öncesinde köylülere bir bilgi verilmemesine tepki gösterdi. Dedeağaç mevkisinde keçi Ağılı ve tarlaları bulunan Duman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz tüm Bezirgan köylüleri burada taş ocağı açılmasını istemiyoruz. Çünkü herkesin küçük bahçeleri var, soğanını sarımsağını burada yetiştiriyor. Tarlasına buğday ekiyor. Keçilerimiz burada yaşıyor. Taş ocağı açılırsa bunlar yok olacak. Bütün köylü buna karşı ayaklandı.” Çoban Sadık Duman’ın, taş ocağı açılmak istenen bölgeye giden traktör yolunun girişini, iş makinelerinin geçişini engellemek için kendi elleriyle sürüklediği taşlarla barikat kurması dikkat çekti.

LİKYA YOLU BURADAN GEÇİYOR

bezirgan coban [3]Bezirgan’da 16 yıldır yaşayan ve taş ocağının açılmaması için köylülerden imza toplayan İskoçyalı Pauline Şalvarlı, Bezirgan’ın bölgenin bozulmamış yaylalarından biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Taş ocağı açılırsa bizim köyümüz biter. Çünkü ben Türkiye’nin birçok yerini gezdim ama bu köy gibisini görmedim. Buraya her yıl Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika,Kanada ve Avrupa’dan Rusya’ya kadar dünyanın dört bir yanından insanlar tatile geliyor ve bölgenin doğasından çok etkileniyor. Çünkü köyümüzün yaban hayatı çok zengin. Ayrıca dünyanın en büyük 10 yürüyüş yolundan biri olan Likya Yolu’da buradan geçiyor. Başka bir ülke böyle bir rotaya sahip olmakla gurur duyar ve ilgiyle korurdu. Ama Türkiye’de böyle bir değerin üzerine Suudi Arabistan’a taş satmak için taş ocağı açılmak isteniyor. Bu gerçekten çok üzücü ve bütün dünya bize gülecek.”

“UYKULARIMIZ KAÇIYOR”

Bezirgan’ın geleceğinin turizmle şekilleneceğine dikkat çeken Şalvarlı, burada taş ocağı ruhsatı veren yetkililerin kendi ayağına kurşun sıktığını öne sürerek sözlerine şöyle devam etti: “Turizm Bakanlığı yetkililerine sormak gerekiyor, siz ailenizle tatil yapmak istediğinizde onları bir taş ocağına mı götüreceksiniz? ya da bir sanayi merkezine mi? Yoksa doğası ve tarihi dokusu bozulmamış bir yere mi? Burada üç aydır köylülerin uykuları kaçıyor. Yaşlılar üzüntüsünden ağlıyor. Çünkü taş ocağıyla birlikte köydeki üretimin yok olacağının farkındalar. Dedelerinden bozulmadan aldıkları yaşam alanlarını torunlarına nasıl bırakacaklarını düşünüyorlar. Çünkü, bu köylülerin gidecek başka yerleri yok.”

[6]