Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Turk Telekomda Grev Sona Erdi

43 gün süren grev nihayet bitti. Türk Telekom ile Haber-İş Sendikası arasında yapılan toplantıdan olumlu bir sonuç çıktı. Taraflar aralarında uzlaşmaya vardı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş’de varılan uzlaşmayla çalışanların ücretlerine, birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon oranında artış yapılacak. A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası arasında sağlanan uzlaşmayla grev sona erdi.

Varılan uzlaşmaya göre, Türk Telekom, şirkette çalışan kapsam içi ve kapsam dışı personel arasındaki ücret farkının ortadan kaldırılması amacıyla 30 milyon YTL bütçe ayıracak. Çalışanlar arasındaki ücret dengesizliği 2008 yılının Mart ayından itibaren giderilmeye başlanacak.

Türk Telekom, çalışanların ücretlerine, birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı olası enflasyon miktarı kadar artış yapacak. Şirket ayrıca Kurban Bayramı’nda bir kereliğine mahsus olmak üzere tüm çalışanlara 200 YTL tutarında ödeme yapacak

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM:

”SONUÇ, EMEKÇİLER İÇİN DE TÜRK TELEKOM İÇİN DE ÜLKEMİZ İÇİN DE HAYIRLI OLMUŞTUR”

Türk Telekom’da 16 Ekim’de başlayan grev, taraflar arasında sağlanan uzlaşmayla sona erdi. Grevin sona erdirilmesi amacıyla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç’ın gözetiminde, Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası yetkilileri, PTT Genel Müdürlüğü’nün Ahlatlıbel tesislerinde bir araya geldiler. Görüşmelerde anlaşmazlık maddeleri ele alınarak, uzlaşma sağlandı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Basın Müşavirliği aracılığıyla yaptığı açıklamada, tarafların uzlaşmaya vardığını bildirdi.

Grevin, çalışanlara da işverene de bir faydasının bulunmadığını vurgulayan Yıldırım, gerek toplu iş sözleşme görüşmeleri sürecinde, gerekse grev kararı aldıktan sonra tarafların uzlaşmasını istediklerini ve bunun için çaba gösterdiklerini kaydetti. Yıldırım, şunları kaydetti: ”Bu süreçte grevde bulunan 23 bin 400 Türk Telekom çalışanı ve ailelerinin mağdur olmamaları için fedakarlıktan çekinmeyen işverene teşekkür ediyorum. Grev süresince kamu malına zarar vermeden ve hiçbir hizmeti aksatmadan özverili bir şekilde çalışan Türk Telekom çalışanlarını özellikle tebrik ediyorum. Ulaştırma Bakanlığı olarak her zaman sosyal barıştan, istikrardan ve hak edenin hakkını almasından yana olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Sonuç, emekçiler için de Türk Telekom için de ülkemiz için de hayırlı olmuştur.”

1 Yorum

  1. Kalkan Haber dedi ki:

    Şöyle bir not eklemekte fayda görüyorum bu haber üzerine. Çevremde takip ettiğim kadarı ile aylardır telefonları çalışmayan internet hizmetini alamayan ve bunun yanısıra açık olan telefon hattının/adsl hattının kapama işlemini yaptıramayanlar kesintili geçen 44 günün faturasını ödemeye mahkum edilecektir.

    Bugüne kadar herhangi bir gelişme yaşanmayan grev sonrasında akılda kalan en önemli nokta Grevin bittiği gece yani 28.12.2007 tarihinde meydana gelen bir olaydır. IMKB’da ( istanbul menkul kıymetler borsası ) 28.12.2007 tarihinde iletişim hatları kesildiği için açılışı yapılamamış ve maddi zarar meydana geldiği belirtilmişti. Bunun üzerine IMKB avukatları bu durumun kabul edilemez olduğunu ve Türk Telekom aleyhine dava açmayı düşündüklerini belirtmişlerdir. Türkiye çapında 1 milyon arızalı işlem44 gün beklemede iken herhangi biri çıkıpta örgütlenerek bu durum karşısında parasını ödeyerek alamadığı hizmetin hakkını aramak için mahkemeye başvurmaya karar vermiş olsa idi bunlar belkide yaşanmayacaktı. Toplum olarak bilinçsiz bir tüketici olma yarışında açık ara önde gitmeye devam edeceğiz.

    Saygılar

Yorum yazabilirsiniz