Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Kalkan Belediyesi

Kalkan Belediye Hakkında Bilgiler,

Kalkan belediyesi 2000 yılı nüfus sayım sonuçlarına göre 2.543 kişinin yaşadığı Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Son yerel seçimlerde DYP adayı Mustafa ŞALVARLI 2.601 seçmenin 914’nün ( %46 ) oyunu alarak belediye başkanı seçilmiştir.

Kalkan Belediyesi iletişim bilgileri

Tel : 0242 844 31 31
e-mail : info@kalkan-bld.gov.tr

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. Kalkan bundan 150 – 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş ama 1970’li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyle deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen yok olma noktasına gelmiştir.

Uzun yıllar ulaşım zorluğunun da etkisiyle çevre ilçeler gibi canlılık kazanamamış ve kendini korumuştur. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizler’in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan’a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan’ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir.

Belde içindeki deniz taşlıktır ama 13 km. uzaklıktaki Patara’daki plaj sığ denizi kumsalı ile bir alternatif oluşturur. Kalkan koyu mavi bayrak ödülü almaya hak kazanan temizlik ve güzelliktedir.

Beyaz duvarlı evleriyle meşhur Kalkan, 1920’li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyüdür. O zamandan geriye kalan köyün kilisesi bugün cami olarak kullanılmaktadır.

Turimin gelişmesi ve yabancı uyruklu kişilerin yaşamaya başlamasıyle değişik yan sektörler ve iş kolları yerini almış ve diğer beldelere bağımlılık azalmıştır.

Kalkan koyunun açıklarında, üzerinde yerleşim olmayan Çata Adası bulunuyor.

3 Yorum eklenmiş

  1. önder elitez dedi ki:

    KALKAN BELEDİYESİNİN WEB SAYFASI ÇOK DEMODE YENİ BİR WEB SAYFASI YAPILSA İYİ OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM

  2. fırat dedi ki:

    Sn. yorumcu ELİTEZ bahsi geçen KALKAN bld. nin eski yıllarda yapılmış WEB sayfasının içinde çok sayıda kapanan işletme var . DİLEK ŞİKAYET ÖNERİ TEŞEKKÜR yazmak için YORUM bölümü ÇALIŞMAMAKTADIR .YORUMSUZ?

  3. Süleyman dedi ki:

    Sn:belediye başkanım Kaş-Kalkan Yolu arası Ulugöl Mevkii Çukurca Mahallesi Yollarından şikayetçiyiz bu yolların yapılmasını arz ederim.

Yorum yazabilirsiniz