Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Kaş Sütleğen yaylasında boksit madeni protestosu

Ülkemizdeki ender sedir ağacı ormanlarının yer aldığı Kaş Sütleğen yaylasında yapılması planlanan Boksit madeni için yerel halk protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Sütleğen Yaylası yakınlarında sedir ormanları ve meyve bahçelerinin bulunduğu Üzüm Mahallesi Arma mevkisinde bir maden firması tarafından boksit ocağı açıldı. Firma bir yandan maden arama çalışmalarına başlarken, yerleşim yerlerine yaklaşık 100 metre uzaklıkta ise depolama alanı yaptı. Çıkan tozun meyve ağaçlarının yanı sıra tarım ürünleri, insan ve hayvan sağlığına zarar verdiğini belirten bölge sakinleri, maden arama ve depolama çalışmalarının durdurulmasını istedi. Maden ocağına karşı olduklarını, bunun bölgedeki meyve ve sebzeciliği bitireceğini anlatan bölge halkı, ocağın kapatılmasını talep etti.

Önceki yıllardada yine Bezirgan Köyüne taş ocağı yapılması gündeme gelmiş, yerel haklın protestoları sonucu proje durdurulmuştu.

Projenin ruhsatsız olma ihtimali mevcut.

Grup adına açıklama yapan bölge sakinlerinden Ahmet İrbeç, boksit ocağının tarım çevre ve insan sağlığına zarar verdiğini belirterek kapatılmasını istedi. Devletin bölgeyi tarım gelişim sahası ilan ettiğini, bundan dolayı da destek verdiğini anlatan İrbeç, “Bu bir tezat. Bu tezada hep birlikte karşıyız. Maden ocağı ruhsatsız. Bu şantiyenin acilen durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir ve Kaş Belediyesi meclis üyesi Hasan Nusret Baysal ise şunları söyledi:
“Maden ocağının faaliyet gösterdiği Katran Dağı koruma altında. Devletimiz çelişki içine düşmesin. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza sesleniyoruz. Tarım, arıcılık bitecek. Bu dağda 100 bin arı kovanı var. Bu arılar bölgedeki üzüm ve cevizin döllenmesini sağlıyor. 340 dönüm alandaki sedir ağaçlarını da ortaya koyarsak, hükümetimiz, yetkililerimiz bir çelişki içinde. Biz bu maden ocağının kapatılmasını talep ediyoruz”.
Açıklamanın ardından şirket yetkilileriyle görüşen protestocular depolama alanının hemen kapatılmasını istedi. Taraflar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

‘ÇEVREYE ZARARLI DEĞİL’ İDDİASI

Şirket yetkilisi Fehmi Arıkan, maden ocağının gerekli izinler alındıktan sonra açıldığını söyledi. Boksit madeninin doğaya ve çevreye hiçbir zararı olmadığını iddia eden Arıkan, “Boksit ilaç sanayiinde ve ziraatta kullanılan bir maden. Mermer ocakları gibi değil, topraktan ibaret bir maden” dedi.

Yorum yazabilirsiniz