Bu butonla Ana sayfada yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz

Sıfirla

Kaş

Kaş İlçesi Hakkında Bilgiler
Likya’nin önemli kentlerinden olan Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik döneme ait kentler ve tarihsel değerlerle doyumsuz kültür seyahatleri; Akdeniz’in derinlerde yarattığı heyecanları doruklarda hissettiren sualtı dalışları; nehirlerde yapılan macera dolu ‘kano turları’, ekolojik uyumun keşfedildiği ‘doğa yürüyüşleri’; derin ve karanlık mağaralara teknik donanımlı mağara dalışları; yüksek dağlardan turkuaz rengli suların manzarasına süzülen ‘yamaç paraşütü’; Akdeniz’de değerli taşları andıran adalar ile çevreye yapılacak ‘Mavi Yolculuk ve tekne turları; damak tadınıza uygun deniz ürünleri ve dağlarda yetişen kokulu otlarla tatlandırılan yöresel yemeklerden oluşan mönüsü; yüzlerce yılın mirası, el sanatlarının çeşit ve güzelliği; Kaş’ın bağlı olduğu Antalya ve ilçelerine ait turizm merkezleri ile tabiat, tarih ve kültür zenginliğini, alternatif turizm imkanları ve çevresinde yer alan turizm merkezlerinden oluşan renkli yelpazesi” ile düşsel bir mekandır.

Kaş; yüzölçümü 2.231 km² olan bir ilçedir. Batıda Eşen Çayı ile Muğla’nın Fethiye ilçesinden ayrılır. Doğuda Kale (Demre)’ye kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşudur. Antalya’ya 168 km. mesafede ve Akdeniz’de ise Meis Adası ile karşı karşıya olup, bu ada vasıtasıyla Yunanistan ile komşudur.Meis’e uzaklığı 1300 m’dir. Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km civarındadır.

Kaş’ta Akdeniz İklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Deniz seviyesinden 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yüksek kesimler ise Karasal İklim etkisindedir.

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 47519’dir. Bunun 6361’si ilçe merkezinde, 41158’i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçede dalgıçlık ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye’nin en iyi dalgıçlık bölgesi olarak kabul edilir. Doğal güzelliklerini ve su altı güzelliklerini, bu iki spor sayesinde gözler önüne seren Kaş ilçesi aynı zamanda çok temiz plajlara sahiptir.

5 Yorum eklenmiş

 1. umutcan dedi ki:

  selam belrdiye amca sizi seviyoruz

 2. fırat dedi ki:

  KAŞ a cep SİNAMASI çok olumlu olur.gençleride mutlu eder.başarılar sayın BAŞKAN .

 3. belgın dedi ki:

  merhaba en cok su yukseklere asılan turk bayragımız cok hosuma gıttı kaş a geldıgımde ılk onu gordum cok guzel olmuş
  başkan a tesekkur

  ızmırden belgın

 4. ÜMİT ÖZEL dedi ki:

  ben dışarıdan gelen fakat kaş da konaklayan biriyim.kaşa geleli kısa birsüre oldu fakat sosyal faalıyet olarak biraz kısır bir yer. bir sinema için taa fethiyeye gitmek zorunda kalıyoruz. kaş gibi güzide ilçemize en azından küçük bir sinema salonu istiyoruz.yetkililerin dikkatine

 5. NEFES UYGUN FRIEDRICH dedi ki:

  Sizden ve calismalarinizdan cok memnunum.Basarilarinizin devami dilegiyle.Eger Kas icin dünya genelinde bir calisma olan Slow City-Yavas Kent (yerel kültürü ve dogal dokuyu koruma amacli…) adli calismayi inceleme sansiniz olursa cok sevinirim.Tesekkürler…

Yorum yazabilirsiniz